Strona główna » Działamy! » Współpraca regionalna i ogólnopolska bibliotek naukowych Wrocławia

Współpraca regionalna i ogólnopolska bibliotek naukowych Wrocławia

Dodane 23.11.2009

"Współpraca regionalna i ogólnopolska bibliotek naukowych Wrocławia", Wrocław - 20 listopada 2009 r.

Wrocław miasto spotkań. Tak reklamuje się stolica Dolnego Śląska. Trend ten podchwycili również bibliotekarze. 20 listopada 2009 r. odbyła się konferencja poświęcona współpracy bibliotek wrocławskich, w której z ramienia Biblioteki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej uczestniczyła Magdalena Karciarz. Organizatorem spotkania była Korporacja Bibliotekarzy Wrocławskich oraz Dolnośląska Biblioteka Publiczna.

W trzech modułach przedstawione zostały aspekty tej pracy bibliotek, które spięte są klamrą współpracy. Tomasz Kalota (Uniwersytet Wrocławski), który rozpoczął pierwszą sesję podkreślił, że jeśli nie zbudujemy mostów porozumienia w tym co robimy nasza siła uchodzić będzie na bok a efekt pracy będzie ciągle niezadowalający. Każda biblioteka to element składowy społeczeństwa informacyjnego. Jej wkład w tworzenie zasobów cyfrowych, nowe rozwiązania ułatwiające korzystanie z wiedzy to energia, które napędza kolejne turbiny.

Do tego nawiązał referat Beaty Starosty (Politechnika Wrocławska). Omawiając platformy współpracy w ramach opracowania zbiorów (NUKAT, KARO, FIDKAR) zaznaczyła jak wiele zyskują bibliotek, które przyłączają się do współkatalogowania. Kolejny referat był przedstawieniem studium przypadku tego procesu (Iwona Gawrońska-Paluszkiewicz, Małgorzata Sikorska, Współdziałanie drogą do sukcesu, czyli o współpracy bibliotek w zakresie opracowania zbiorów na przykładzie Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu).

Inną stronę współpracy podkreśliły Beata Święcicka (WSZ „Edukacja”) i Irena Augustynowska (DWSSP „Asesor”) w referacie dotyczącym działań bibliotek niepaństwowych szkól wyższych we Wrocławiu. Mimo konkurencji rynkowej szkół, bibliotekarze stworzyli platformę porozumienia zawodowego, która owocuje współpracą w ramach Koła Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych (o której więcej na stronie http://www.kolosbp.wroc.pl). Tworzenie korporacji bibliotek różnego typu oraz wykorzystanie narzędzi zarządzania do budowania relacji to tematy kolejnych referatów (Kinga Żmigrodzka, Udział Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w konsorcjach bibliotek naukowych, Wiesława Jędrzejowska, Od benchmarkingu do współdziałania dla zaspokojenia potrzeb użytkowników bibliotek pedagogicznych). Pierwszą część zakończył pokaz produktów firmy 3M – sponsora Konferencji.

Druga część skupiona została wokół form współpracy bibliotek danego typu. Omówiono pola kooperacji biblioteki Uniwersyteckiej (Ewa Grabarska, Formy współpracy Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu), Akademii Muzycznej (Magdalena Wiącek, Współpraca Biblioteki Akademii Muzycznej we Wrocławiu z innymi bibliotekami, ośrodkami naukowymi i instytucjami kultury w Polsce i na Dolnym Śląsku) czy Uniwersytetu Ekonomicznego (Ewa Cieślińska, Współpraca w wymianie międzybibliotecznej Biblioteki Uniwersytetu Ekonomicznego).

Ostatnia sesja poświęcona została specjalistycznej współpracy w ramach struktury organizacyjnej (m.in.: Maria Bosacka, Izabela Indyka, Wspólne działania bibliotek specjalistycznych na przykładzie Bibliotek Instytutów Pedagogiki i Psychologii  oraz Joanna Czyrek, Współpraca Biblioteki Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego).

Konferencję zamknęły słowa prof. M. Majerowicz, która podkreśliła, że najważniejsze jest abyśmy współdziałali, wspierali się w rozwoju oraz służyli misji naszego zawodu, gdyż naszym wspólnym celem jest dzielenie się wiedzą.

W Konferencji uczestniczyli bibliotekarze różnego typu bibliotek. W ich referatach można było dostrzec podejmowane wysiłki aby proces udostępniania informacji odbywał się sprawnie. Jednak nie sposób oprzeć się wrażeniu, że nadal brakuje nam klamry, która spinałaby podjęte wysiłki. Wyznaczenia wspólnego kierunku działań. Dlatego takie inicjatywy, jak ta Konferencja wydają się być pierwszym krokiem w tym kierunku.

Magdalena Karciarz