Strona główna » Działamy! » Szkolenie dla bibliotekarzy bibliotek publicznych z powiatu dzierżoniowskiego

Szkolenie dla bibliotekarzy bibliotek publicznych z powiatu dzierżoniowskiego

Dodane 01.01.1970

31 marca 2011 r. w budynku Filii nr 1 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy bibliotek publicznych z powiatu dzierżoniowskiego.

Tematem szkolenia było prawo biblioteczne oraz prawo autorskie w kwestiach dotyczących bibliotek publicznych. Dotyczyło zagadnień merytorycznych, których bibliotekarze doświadczają w codziennej pracy. Prelegenci rozwiali wiele wątpliwości dotyczących choćby możliwości tworzenia kopii DVD, CD udostępnianych czytelnikom e-booków oraz filmów, kopiowania plików, zdjęć, prezentacji z Internetu, tworzenia kserokopii książek.

Naszymi gośćmi , którzy przybliżyli nam zagadnienia z prawa autorskiego byli: dr Maciej Dutko oraz mgr Magdalena Karciarz z Wrocławia.

Natomiast o prawie w bibliotece mówił nasz trzeci gość mgr Andrzej Tyws dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Odpowiadał między innymi na pytania bibliotekarzy o prawne możliwości odzyskiwania książek od przetrzymujących je czytelników, dostępne prawem możliwości zarobkowe w bibliotekach publicznych, wolontariat w bibliotece czy w świetle ustawy o ochronie danych osobowych możemy pytać czytelnika o jego dane?

Ta forma szkolenia sprawdziła się ponieważ była odpowiedzią na potrzeby lokalnego środowiska bibliotekarskiego.

Na zakończenie Andrzej Tyws powiedział o budzących kontrowersje  w środowisku bibliotekarzy proponowanych zmianach  w Ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, której projekt jest już poddany pod obrady Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Bogusława Pluta
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie